Imajući na umu činjenicu da najveći potencijal za razvoj i budućnost neke regije ili zajednice predstavljaju njeni ljudi, Ured Vlade Županije Zapadnoherecegovačke za europske integracije nastoji intenzivirati suradnju s mladima, posebno u kontekstu izgradnje i jačanja kapaciteta u planiranju, pisanju, pripremi i provedbi projekata, kako bi bili što spremniji za učinkovito korištenje dostupnih sredstava iz programa i fondova EU.
U skladu s navedenim, Ured Vlade Županije Zapadnohercegovačke za europske integracije u suradnji sa Programom „Okvir za realizaciju ciljeva održivog razvoja kao temelj za održiv i inkluzivan rast u Bosni i Hercegovini“(SDG2BiH), kojeg financira Švedska i implementira UNDP u partnerstvu s UNICEF-om i UNWOMEN u BiH, CISP talijanskom organizacijom koja implementira projekat: “Natur BosniaHerzegovina: zaštićena područja i održivi razvoj AID012003″, koji financira talijanska agencija za razvojnu saradnju (AICS) te Ministarstvom prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša Županije Zapadnohercegovačke i Ministarstvom obrazovanja, znanosti, kulture i športa organizira obuku „Jačanje kapaciteta mladih za pisanje i provedbu projekta u Županiji Zapadnohercegovačkoj“.
Cilj obuke je izgraditi i ojačati kapacitete mladih s područja Županije Zapadnohercegovačke u planiranju, pisanju, pripremi i provedbi projekata, kako bi bili što spremniji za učinkovito korištenje dostupnih sredstava iz programa EU.
Ciljne skupine obuke su mlade osobe s područja ŽZH u dobi od 18-35 godine koje rade ili žele raditi na razvoju i provedbi projekata. Maksimalan broj polaznika obuka je 15.
Tema koja će biti obrađivana razradom projektnih ideja u okviru obuka jeste inovativan pristup rješavanju problema upravljanja otpadom na području mjesnih zajednica u Županiji Zapadnohercegovačkoj (inovativan pristup sanaciji divljih deponija, recikliranje, ponovna upotreba otpada, promocija i podizanje svijesti o otpadu i problemima otpada i sl.).
Vrijeme održavanja obuka je planirano u razdoblju od 25. rujna do 31. listopada 2023. godine na prostoru Županije Zapadnohercegovačke. O detaljima će prijavljeni polaznici biti pravodobno obaviješteni.
Način provedbe i trajanje obuke: Obuka će se provoditi u 3 bloka:
- BLOK
Trajanje: 2 dana
Tema: Uvod u Instrument pretpristupne pomoći IPA, smisao i način funkcioniranja IPA; prezentacija dostupnih fondova i programa Bosni i Hercegovini; način funkcioniranja dostupnih programa; uvodni dio u PCM; uvod u praktični dio obuke i predstavljanje procesa praktične obuke i pripreme projektnih prijedloga;
- BLOK:
Trajanje: 3 dana
Trema: Praktična obuka u pisanju projekata za izabrane projekte ideje. Obuka će obuhvatiti cijeli projektni ciklus: identifikacija problema i ciljeva, izrada logičkog okvira, razrada projektne ideje na temelju logičkog okvira, priprema proračuna, provedba projekta, izvještavanje. Cilj je imati najmanje 5 inovativnih projektnih ideja koje će se razrađivati kroz obuku i najmanje 4 inovativne projekte ideje koje će biti financijski podržane.
- BLOK
Trajanje: 5 dana
Tema: Ovaj će blok biti koncipiran na principu „mentoringa“ individualno putem online upita, nakon čega će se održati 1 jednodnevna projektna klinika na kojoj će polaznici obuka postavljati praktična pitanja u kontekstu razrade vlastite projektne ideje na kojoj rade.
Nakon obuke planiran je izbor projektnih ideja za financijsku potporu od strane Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša ŽZH, CISP talijanske organizacije koja implementira projekat: “Natur BosniaHerzegovina: zaštićena područja i održivi razvoj AID012003″, te drugih partnera. Izbor projektnih ideja vršit će povjerenstvo koje će biti sastavljeno od predstavnika Ureda za Europske integracije ŽZH, Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša ŽZH, CISP-ea i predavača na obukama.
- UVJETI ZA PRIJAVU
Pravo na podnošenje prijava imaju fizičke osobe koje:
- Imaju od 18-35 godina,
- Imaju prebivalište na području Županije Zapadnohercegovačke,
- Dostavljena projektna ideja iz segmenta inovativnog pristupa upravljanju otpadom na području mjesne zajednice iz koje podnositelj projektne ideje dolazi,.
- POTREBNA DOKUMENTACIJA
Podnositelji prijava moraju dostaviti sljedeće dokumente:
- Pismo potpore mjesne zajednice iz ŽZH kojom se dokazuje da je projektna ideja od važnosti za spomenutu mjesnu zajednicu;
- Kopija osobne iskaznice podnositelja koji će sudjelovati na obukama;
- Popunjen obrazac projektne ideje. Obrazac možete pronaći na sljedećem linku: https://projekti.eui-zzh.ba/obrazac-za-prijedlog-projektne-ideje.
- DOSTAVA DOKUMENATA
Podnositelji prijava moraju dostaviti sljedeće dokumente isključivo elektronski na e-mail adresu info@eui-zzh.ba, s naznakom u predmetu e-maila ”Prijava na Javni poziv Jačanje kapaciteta mladih za pisanje i provedbu projekta u Županiji Zapadnohercegovačkoj“, najkasnije do 26. rujna 2023. godine. Projektnu ideju možete poslati izravno putem online obrasca ili putem navedenog e-maila zajedno sa ostalom dokumentacijom.
U Pismu podrške od strane mjesne zajednice podnositelji prijave dužni su navesti naziv projektne ideje, osnovne informacije o projektnoj ideji te način na koji će doprinijeti napretku i kvalitetnom upravljanju otpadom na području spomenute mjesne zajednice.
Nepotpune i nepravodobne prijave se neće uzeti u razmatranje. O rezultatima Javnog poziva svi prijavljeni kandidati će biti obaviješteni elektronskim putem.