U ponedjeljak 28. kolovoza 2023. godine u Grudama je svečano obilježena 30. obljetnica Hrvatske republike Herceg Bosne i Dan branitelja općine Grude.

Na svečanosti obilježavanja nazočilo je visoko izaslanstvo dužnosnika izvršne i zakonodavne vlasti sa svih razina iz Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske te brojne braniteljske udruge iz Imotskog, Pakoštana, Vukovara, Dubrovnika i Zagreba.

Odana je počast na grobu prvog predsjedniku Hrvatske republike Herceg Bosne mr. Mate Bobana polaganjem vijenca i paljenjem svijeća.

U Grudama u crkvi sv. Kate služena je sveta misa za poginule, nestale i umrle branitelje. Misno slavlje prevodio je fra Stanko Pavlović.

Nakon svetog misno slavlja održan je svečani mimohod stjegova ratnih postrojbi općine Grude i odana počast svim hrvatskim braniteljima ispred spomen obilježja u Parku hrvatskih velikana. Molitvu ispred spomenika hrvatskim braniteljima predvodio je vojni kapelan fra Vinko Mikulić.

Svečanost je glazbeno oplemenila Klapa Trebižat.

U Parku hrvatskih velikana u ime Odbora za branitelje Općinskog vijeća Grude obratio se predsjednik odbora Jure Tomas. U svom pozdravnom obraćanju pozdravio je sve prisutne te se zahvalio svima onima koji su sudjelovali u organizaciji svečanosti.

Prisutnima se obratio i načelnik općine Grude Ljubo Grizelj. U svom obraćanju istaknuo je kako su općina Grude, branitelji, Domovinski rat, HVO i Herceg Bosna neraskidivo i trajno povezani. Od samih početaka ljeta 1991. pa sve do kraja Domovinskog rata Grude su bile u središtu svih zbivanja. Ljudi s područja cijele naše općine su u svemu u punini sudjelovali. Procese je predvodio Mate Boban, brojni njegovi suradnici su bili iz naše općine. Bez obzira s koje bojišnice u Herceg Bosni je poziv dolazio branitelji iz naše općine su se na svaki poziv spremno odazvali i u ratnim operacijama nesebično sudjelovali. Mjesta pogibije vezana uz imena naših branitelja koja su pročitana o tome najbolje svjedoče. Južno Dubrovačko ratište, Kupreška bojišnica, Operacija Lipanjske zore – Čagalj, Bojišnica u i oko Mostara i doline Neretve, Uskopaljsko ratište i Središnja Bosna pa do završnih operacija u Hercegbosanskoj županiji. Ovom popisu treba pribrojiti i gotovo sva ratišta u Republici Hrvatskoj. Dragi grudski branitelji budite uzdignuta čela, mi smo na vas ponosni – istaknuo je Grizelj.

U ime utemeljitelja Hrvatske zajednice Herceg Bosne i HVO-a prisutne je pozdravio Anto Spajić. U svom obraćanju nazočnima je čestitao 30. obljetnicu Hrvatske republike Herceg Bosne i Dan branitelja općine Grude.

Nazočnim se obratio i predsjednik HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora BiH dr. Dragan Čović. „Budimo ponosni na svaki dan funkcioniranja Hrvatske republike Herceg Bosne. Ma kako, kroz različitu povijest tri konstitutivna naroda, različito viđenje te povijesti, neki drugi bi to i drugačije vidjeli. Budimo ponosni na sve dobro što je iznjedrila Hrvatska Republika Herceg Bosne i našli časni ljudi koji su tada predstavljali izvršnu zakonodavnu i sudbenu vlast unutar nje“, poručio je predsjednik Čović.


Neovlašteno korištenje, kopiranje i dijeljenje sadržaja portala bez dozvole autora nije dopušteno!